Bulut Teknolojisi Nedir?

Bulut bilişim (İngilizce: Cloud computing), bilgisayarlar ve diğer cihazlar için, istendiği zaman kullanılabilen ve kullanıcılar arasında paylaşılan bilgisayar kaynakları sağlayan, internet tabanlı bilişim hizmetlerinin genel adıdır. Bulut bilişim bu yönüyle bir ürün değil, hizmettir; temel kaynaktaki yazılım ve bilgilerin paylaşımı sağlanarak, mevcut bilişim hizmetinin; bilgisayarlar ve diğer aygıtlardan elektrik dağıtıcılarına benzer bir biçimde bilişim ağı (tipik olarak İnternet’ten) üzerinden kullanılmasıdır.

Wikipedia’ya göre bulut bilişim teknolojisi bu şekilde tanımlanmış. Peki bu teknolojinin eskiye göre faydaları ve kullanım kolaylıkları nelerdir? Biz bulut bilişim teknolojisini nasıl kullanıyoruz?

Bulut bilişim teknolojisi doğru kullanıldığında sınırsız olarak genişleme (up scale) ve daralma (down scale) olanağı sağlar. VPS, paylaşımlı hosting gibi sistemlere göre kullanıcı açısından en büyük artısı budur.

Örnek vermek gerekirse; aylık 1000 - 2000 sayfa görüntülenmesi olan küçük bir projeye başladığınızı düşünelim. Böyle bir projeye paylaşımlı hosting ile başlamak maddi açıdan daha kolay görünebilir. Bir süre sonra projenizin büyüdüğünü ve paylaşımlı hosting hizmetinin yetmediği bir noktaya geldiğini düşünün. Bu noktada daha büyük bir hosting alıp projenizi oraya taşımanız gerekecek. DNS ayarları, dosyalarınızın taşınması, veri tabanının taşınması, testlerin yapılması derken 1-2 gün kapalı kalmanız söz konusu. Bir adım daha büyüdüğünde, tüm bu işlemler tekrarlanacak, bu da zaman ve kapalı kalma durumundan dolayı müşteri kaybına neden olacaktır.

Tam tersini düşünelim. Yeni başladığınız projeniz için aşırı büyük bir VPS hatta dedicated sunucu aldığınızı düşünelim. Her zaman işler yolunda gitmeyebilir ve projeniz tahmin ettiğiniz büyümeyi göremeyebilir. Bu durumda da aldığınız sunucuya gereğinden fazla ödeme yapmış, kaynaklarınızı yanlış kullanmış olursunuz.

Bulut bilişim teknolojisi ile bu iki durumun da önüne geçmiş olursunuz. Küçük ölçekli başlayıp hiç kapalı kalma durumu yaşamadan proje gereksinimlerine göre bulut sunucuları ölçeklendirebilirsiniz. Aylık yüz kullanıcı için veya anlık onbinlerce kullanıcı için kısa süre içinde sunucularınızı ölçeklendirip doğru zamanda doğru kaynak kullanarak projenizi başarıya ulaştırmada bir adım daha öne geçersiniz.

Biz Bflue ekibi olarak, tüm projelerimizde bulut teknolojinin tüm imkanlarını kullanıyoruz. Küçükten başlayıp proje gereksinimlerine göre bulut sunucularımızı ölçeklendiriyoruz. Gerekli coğrafi ihtiyaçlara göre sunucularımızın konumlarını değiştiriyor, gerekirse onlarca konumdan aynı anda hizmet verebiliyoruz. Bu sayede Amerika’daki kullanıcımız da Türkiye’deki kullanıcımız da hiç gecikme yaşamadan projelerimizden faydalanabiliyor.

Siz de projenizi bulut teknolojisine taşımak veya daha fazla bilgi almak isterseniz bize İletişim adresinden veya info@bflue.com e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.